Konečné uzavření kamenné prodejny je 26. 1. 2024

Proč mistryně ve výrobě domácí kosmetiky, nestaví na opalovacích přípravcích, svůj byznys

I já jsem měla pocit, že si doma dokážu vše vyrobit… ale jak sílila chuť po lepších a účinějších přípravcích, narazila jsem na fakt, že něco si prostě doma neudělám.

 

Opalovací přípravky - skvělé, smíchám oleje se zinkem a je to…a téměř zadarmo. OMYL!

Když jsem listovala svojí biblí, Voňavá lékárna od Valerie Ann Worwood, našla jsem kapitolu opalování. Skvělé! Ale co? Uvedeny byly pouze přípravky po opalování, první pomoc při spálení a velký důraz na ochranu před sluncem a nevycházení mezi 12. – 15. hodinou. O receptech na opalovací přípravky ani zmínka.

No nic, máme internet, tam je receptů plno.

Kokosák, oliváč, oxid zinku, zamíchat a tralalaaa.

Bylo mi to ale pořád podezřele jednoduché. Vždyť opalovací přípravky, to je jedno velké téma. A odpověď jsem dostala na diskuzích.

Varování od blogerky Michaely Suché a její věta, „Tohle není téma pro DIY“ , mě ujistila, že mé pochybnosti o účincích olejů a vyrobených DIY opalovacích krémů, jsou opodstatněné.

 

Oleje

Jejich velký problém je rychlá oxidace (žluknutí), velmi často již při pokojové teplotě. Tím pádem oleje spíše na pokožce škodí. Představte si teplotu na kůži, na slunci.

Vysoké ochrany SPF, které některé články uvádí, nejsou podložené studií.

Zajímavé psaní od firmy Nobilis Tilia zde http://prodejny.nobilis.cz/cz/info/4902-aroma-blog/3704-jak-na-opalovani-v-souladu-s-prirodou.html

Pokud nebudu tak pesimistická, uvěřila bych názorům, které uvádějí u některých olejů maximálně SPF 8.

Jedná se o olej olivový, kokosový, malinový.

 

Oxid zinku

Toto je fyzikální filtr a ano, jako JEDINÁ přírodní látka, chrání před UVB a i před UVA zářením.

Ale, bohužel, má to opět háček. Pokud si chcete vyrobit krém z oxidu zinku, potřebujete k tomu laboratorní vybavení. Zinek není rozpustný ve vodě a ani v oleji. Lze jej pouze rozptýlit. A doma jej ani tyčovým mixérem dostatečně nerozptýlíte. Takový produkt vám na kůži udělá nerovnoměrnou ochranu. Někde bude zinku víc, někde méně, někde žádný.

Chcete takovou ochranu? Pokud vám stačí, v pořádku.

Další chybou, se kterou se setkávám, je tvrzení sčítání SPF . To opravdu ne…přípravek má SPF, dle nejvyššího SPF použité suroviny. To znamená…malinový olej 6, kokosový 7, olivový 8… přípravek má SPF 8.

V tomto případě platí: Použití na vlastní nebezpečí.

Není pochyb, že sluníčko je čím dál tím více agresivnější, i ti nejpřírodnější lidé, doporučují ochranu.

Já v tomto případě sáhnu po produktu vyráběném v laboratoři, s certifikací.

Klobouky, lněné oblečení, obezřetnost, to jsou další možnosti ochrany. Vitamín D potřebujeme, tak si jej nasajme ráno a k večeru.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz