Konečné uzavření kamenné prodejny je 26. 1. 2024

Když bílá není bílá aneb jak prát non toxic a mít čisté prádlo

Když se člověk rozhodne prát ekologicky, s ohledem na své zdraví a nedodrží základní zásady postupu, pak nastane situace, kdy jeho nadšení opadne při vytahování prádla z pračky.

 

To, že kůže je náš největší orgán, o který bychom se měli starat a velmi zvážit, co používat ve styku s kůží, nemusím určitě zdůrazňovat. Zejména děti velmi často reagují na prací prostředky formou ekzémů. Tak si napíšeme, jak postupovat, aby prádlo nebylo toxické, ale aby bylo i čisté.

Ekologické praní se skládá z více kroků oproti klasickým prostředkům z obchodu.

  1. Prací prostředek (mýdlo, gel, prášek, …)
  2. Změkčovač vody
  3. Bělící přípravek
  4. Máchadlo/ aviváž (firmy nabízí nebo použijete ocet, roztok kyseliny citronové)

 

Vypadá to složitě, ale není. Nadávkujete vše do bubnu a máchadlo nebo aviváž nalijete do přihrádky na aviváž, jak jste zvyklí.

 

Pokud je prádlo ušpiněné více, je dobré vědět, že:

Na velké skvrny: mastnota, biologické skvrny, je dobré použít před praním žlučové mýdlo kvalitního složení.

Mastné skvrny se předpírají v HORKÉ vodě.

Biologické skvrny (krev, stolice,…) ve STUDENÉ vodě.

Prostředky na bázi mýdla nejsou vhodné na materiály jako vlna, hedvábí, flís nebo funkční prádlo. Zde doporučuji použít prací pytlík Terra Wash.

 

Barevné prádlo: nasypte nebo nalijte do bubnu pračky prací prostředek a přidejte změkčovač vody, dle návodu. Do přihrádky na aviváž, máchadlo.

Bílé prádlo: nasypte nebo nalijte do bubnu pračky prací prostředek, přidejte změkčovač vody, bělící přípravek. Do přihrádky na aviváž, máchadlo.

 

V ekologických prostředcích peru již nějaký ten rok a i když používám přípravky voňavé, s éterickými oleji, poznám, když někdo voní chemií a moc dobře mi to nedělá. Prádlo vonící ekologickými prostředky voní jemně, není agresivní a dodává moc příjemný pocit.

 

Praní, ekologii a zdraví zdar!

 

Marcela ze Země

www.ze-zeme.cz 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz