BAKUCHIOL - surovina fantastických účinků

ze-zeme-noili-bakuchiol

 

Bakuchiol je přírodní alternativa vitamínu A a jeho derivátů retinoidů, která byla poprvé izolována ze semen a listů indické rostliny Psorea Corylifolia v roce 1973. Jinak je nazývána také jako rostlina „babchi“. Jedná se o látku, která dle struktury patří mezi terpenoidy s aromatických kruhem (meroterpeny). Využívá se už dlouhou řadu let v tradiční čínské medicíně a ajurvédě k léčbě nemocí. S retinoidy poskytují pleti podobné účinky, ale jejich chemické struktury jsou odlišné.

 

Bakuchiol je jeden z nejsilnějších antioxidantů přítomných v rostlině babchi. Jako antioxidant účinně potlačuje několik druhů volných radikálů a oxidačních reakcí v pleti, a tím podporuje vitalitu a mladistvost pleti. V několika oxidačních procesech je dokonce lepší i než známý antioxidant tokoferol.

 

Pro mladistvou a pěkně šťavnatou pleť je důležitá tvorba strukturního proteinu – kolagenu, jehož množství v průběhu let a díky určitým faktorům v pleti klesá. Je prokázáno, že retinol stimuluje syntézu kolagenu v kůži. Dle porovnávacích studií bakuchiol poskytuje stejnou či větší účinnost v rámci tvorby nového kolagenu (má vysoké regenerační účinky). Bakuchiol inhibuje enzymy podporující stárnutí pleti. Pro kůži je důležitá i zdravá hydratace a případná větší ztráta vody je jedním ze znaků stárnoucí kůže. Retinol a bakuchiol přispívají ke správné regulaci a zadržování vody v pleti. A právě díky všem těmto vlastnostem má skvělé anti-age působení na pleť.

 

Bakuchiol má i významné účinky, co se týká léčby akné. Studie prokázaly, že snižuje produkci enzymu podporujícího tvorbu mazu v pleti. To je výhodou, protože při vyšším množství mazu může docházet k ucpávání pórů a vzniká tak akné. Má antibakteriální účinky, které využívá v boji s přemnoženými bakteriemi a plísněmi, a tím snižuje záněty. Vědci se při výzkumech dozvěděli, že samostatný bakuchiol má vyšší schopnost redukce akné jak samotná kyselina salicylová, která se v kosmetických produktech běžně nachází. Nejspolehlivěji však působí společně, kdy velmi efektivně snižují záněty a bojují s problematickou pletí. Bakuchiol by si mohl poradit i s jinými kožními nemoci jako je růžovka či lupénka.

 

Na závěr je důležité zmínit i jeho schopnost snižovat pigmentaci kůže indukovanou UV zářením. Má značný vliv na produkci kožního barviva melaninu.

 

Přírodní forma vitamínu A má v porovnání s retinoidy skvělý vliv na pleť, a to bez jakýchkoliv vedlejších nežádoucích účinků. Běžně používané deriváty vitamínu A v kosmetice můžou způsobit podráždění, začervenání, pálení či suchost a loupání kůže. Měly by se používat především na noc a vyvarovat by se mu měly těhotné ženy, protože je zde velmi vysoké riziko poškození plodu. Vše však záleží na použitém derivátu vitamínu A a jeho koncentraci. Naproti tomu bakuchiol je bezpečná fotostabilní látka, která při studiích nejevila žádné známky negativních účinků na pleť. Je zcela bezpečné ho používat i během těhotenství.

 

 

ze-zeme-noili-bakuchiol-kapatko2

 

Olejové sérum od slovenské značky NOILI s bakuchiolem je složeno z olivového squalanu, meruňkového, slunečnicového a malinového oleje, vitamínu E, rozmarýnového extraktu a caprylic/capric triglyceridu. Najdeme v něm právě 1 % bakuchiolu.

Sérum je velmi lehké a skvěle se vstřebává do pleti. Nezanechává mastný film na povrchu pleti a neucpává pleť náchylnou k tvorbě pupínků. Proto je vhodné pro všechny typy pleti včetně té mastnější. Jelikož se jedná o bezvodý produkt, tak je nezbytné ho používat na navlhčenou pleť. Samotný pleť dokáže vyživit a regenerovat, avšak hydrataci ji nedodá. Já osobně ho kombinovala s hydratačním sérem. Buď jsem aplikovala hydratační přípravek a poté olejové sérum, či jsem dala pár kapek (stačí 3 kapky) oleje NOILI do hydratačního séra a aplikovala na pleť. Oba přípravky se po smísení hezky spojí. I s make-upem spolupracuje báječně.

Po několika týdnech používání jsem si všimla hlavně většího projasnění pleti. Během této doby mě také nepotkal náznak jakékoliv dehydratace pleť. Sérum s bakuchiolem hezky drží vlhkost v pleti. Produkt mě nijak nedráždil, nemám k němu žádné výhrady.

 

Článek sepsala autorka projektu Kapka krásy.

 

Zdroje informací:

Kniha Cosmeceuticals and Active Cosmetics - https://www.amazon.com/Cosmeceuticals-Cosmetics-Cosmetic-Science-Technology/dp/1482214164

https://www.researchgate.net/publication/284931325_Bakuchiol_in_the_management_of_acne-affected_Skin

https://www.researchgate.net/publication/259958456_Bakuchiol_A_Retinol-Like_Functional_Compound_Revealed_by_Gene_Expression_Profiling_Clinically_Proven_to_have_Anti-Aging_Effects

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení